پرش به محتوا

دم آوری قهوه با فرنچ پرس

  از آن جا که امروزه نوشیدن قهوه درمیان ایرانیان رشد چشمگیری داشته و تقریبا نسل جوان را هم شیفته خود کرده است؛ آشنایی با روش‌های دم آوری قهوه از جمله با موکاپات یا فرنچ پرس و… هم از الزامات زندگی در کنار این نسل شده است. در این مقاله با روش دم آوری قهوه با فرنچ پرس که در بین ایرانیان به قهوه فرانسه معروف است، آشنا می‌شوید.

  شاید درباره دم آوری قهوه با فرنچ پرس شنیده باشید، که در ایران با نام قهوه فرانسه شناخته می‌شود. برای این روش از دم آوری پیشنهاد ما استفاده از دانه قهوه اسپرسو 100%عربیکا دیسترو یا دانه قهوه اسپرسو میکس دیسترو هست که به راحتی با درجه آسیاب درشت‌تر از پودر قهوه اسپرسو و ترک می‌‌توانید در خانه آسیاب کنید و از تازگی و عطر ناب آن لذت ببرید.

  دم-آوری-قهوه-با-فرنچ-پرس

  آنچه برای دم آوری لازم دارید:

  • دانه قهوه یا پودرقهوه با درجه آسیاب مخصوص فرنچ پرس (درشت تر از درجه آسیاب ترک و اسپرسو)
  • فرنچ پرس
  • آب آشامیدنی ( اگر از آب‌معدنی یا آب تصفیه شده استفاده کنید بهتراست)

  روش دم‌آوری قهوه با فرنچ پرس

  برای یک فرنچ پرس خوش طعم، ابتدا آب را در کتری بجوشانید. زمانی که آب به جوش آمد کمی صبر کنید تا غل بزند. اگر از کتری برقی با قابلیت تنظیم دمایی یا دارای نمایشگر استفاده می‌کنید چه بهتر، کارتان آسان‌تر است، چون می‌توانید به راحتی آب را به دمای 92 درجه سانتی گراد  برسانید.

  حالا پودر قهوه را داخل فرنچ پرس بریزید و با چرخاندن ظرف، سطح پودر را صاف کنید. یکنواخت بودن سطح پودر قهوه تاثیر فراوانی در عصاره‌گیری خواهد داشت. فراموش نکنید به ازای هر نفر مقدار 5 الی 7 گرم قهوه بریزید.

  300 گرم یا سی سی       gr 20  × gr 15 = مقدار آب          مثال        یک عدد بین 18 تا  22  × مقدار پودر = مقدار آب مورد نیاز

  اگر نمی‌دانید چه مقدار آب به ازای هر نفر بریزید، اشکال ندارد مثل فرمول بالا محاسبه کنید و در چند مرحله آب را روی پودر بریزید. بعد  در فرنچ پرس را روی ظرف به گونه ای قرار بدهیم که میله متصل به فیلتر بالا قرار داشته باشد  و بعد به آرامی آن را به داخل فشار دهید. عصاره‌گیری معمولا 5 الی 10 دقیقه طول می‌کشد.اگر در آخر لرد در ته فنجان‌ دیدید کاملا طبیعی است.

  دم آوری قهوه با فرنچ پرس
  دم آوری قهوه با فرنچ پرس

  نکته) برای شست‌و شوی فرنچ‌پرس استفاده از مواد شوینده توصیه نمی شود و ترجیحاً می توانید از شوینده های مخصوص استفاده کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *